• Muassasa Bosh direktori hamda Universitet rektoriga taqdim etiladigan barcha turdagi xo’jalik shartnomalarini o’rganib chiqish, imzolash va shartnoma summasi eng kam ish haqining 200 barobaridan ortiq bo’lganda yozma ravishda xulosa berish;
• Universitetning huquq ijodkorligi va huquqni qo’llash faoliyatida bevosita qatnashish, normativ-huquqiy hujjatlarning tizimlashtirilgan hisobini belgilangan talablarga muvofiq yuritish;
• Universitet professor-o’qituvchi va boshqa xodimlarining huquqiy madaniyati va huquqiy savodxonligini oshirishda, qabul qilinayotgan normativ-huquqiy hujjatlarning mazmuni va mohiyatini ularga yetkazishda qatnashish, Universitet ma’muriyati va dekanatlar, kafedralar va bo’limlarning mansabdor shaxslari faoliyatida qonuniylikni ta’minlashga ko’maklashish;
• Universitetning shartnomaviy-huquqiy va talabnoma da’vo ishlarini yuritish;
• Sudlarda va boshqa idoralarda Universitetning mulkiy va boshqa manfaatlarini himoya qilish;
• Universitet xodimlarining murojaatlari bo’yicha ularga Universitet faoliyatiga tegishli huquqiy hujjatlarni topishga ko’mak-lashish, zarur hollarda ularning qoidalari bo’yicha tushuntirishlar berish;
• Muassasa Bosh direktori hamda Universitet rektoriga taqdim qilinayotgan huquqiy tusdagi barcha buyruqlar, farmoyishlar, topshiriqnomalar loyihalarini ularning qonunchilikka muvofiqligi yuzasidan ekspertizadan o’tkazadi hamda ular bo’yicha e’tiroz va takliflar bo’lmasa, viza qo’yish;
• Fuqarolarning va Universitet xodimlarining huquqiy masalalar bo’yicha qabul qilish, ularga huquqiy maslahatlar berish;
• Universitetning normativ-huquqiy hujjatlar fondini to’ldirish, shu jumladan, fondni kodekslar, qonunlar, sharhlar, axborot-nomalar va boshqa huquqiy nashrlar bilan butlash choralarini ko’rish, Universitet rektoriga huquqiy nashrlarga obuna bo’lish haqida takliflar kiritish;
• Muassasa Bosh direktori hamda Universitet rektori uchun qonunchilik masalalari bo’yicha tahliliy materiallar tayyorlash;
• Universitet ma’muriyati va dekanatlar, kafedralar va bo’limlarning mansabdor shaxslarning huquqiy bilimlarini oshirish tadbirlarini tashkil etish to’g’risida takliflar kiritish, ushbu tadbirlarni o’tkazishda qatnashish;
• Universitet faoliyatiga tegishli qonunchilikni targ’ib qilish ishlarini amalga oshirish;
• Universitetga kelib tushgan va Universitetning o’zi tomonidan chiqarilgan normativ-huquqiy hujjatlarning tizimlash-tirilgan hisobini belgilangan talablarga muvofiq yuritish, ularning saqlanishini va nazorat qilinishini ta’minlash;
• Universitet va uning tizimiga kiruvchi kafedra va bo’limlarda qonun buzilishlarini, ularning sabablari va shart-sharoitlarini bartaraf etish chora-tadbirlari to’g’risida takliflar kiritish, zarur hollarda ushbu chora-tadbirlarni amalga oshirishda qatnashish;
• Axborot kommunikatsiya texnologiyalarini puxta bilish;
• Universitet ichki tartib-qoidalari, Odob-axloq qoidalari va kiyinish madaniyati talablariga rioya qilish;

Department of Legal Services and Anti-Corruption
• Review and sign all types of business contracts submitted to the General Director of the Institution and the Rector of the University, and also provide a written opinion if the contract amount exceeds 200 minimum wages;
• Direct participation in the rule-making and law enforcement activities of the University, maintaining a systematic record of regulatory legal documents in accordance with established requirements;
• Participate in improving the legal culture and legal literacy of the faculty and other employees of the University, in communicating to them the content and essence of the adopted regulatory legal documents, in ensuring the legality of the activities of the University administration, officials of the deans' offices, faculties and departments;
• Conducting contractual, legal and claim proceedings of the University;
• Protecting the property and other interests of the University in courts and other bodies;
• At the request of University employees, assist them in finding regulatory documents related to the activities of the University, and, if necessary, provide clarifications of their provisions;
• reviews all draft orders, regulations and instructions of a legal nature submitted to the General Director of the Institution and the Rector of the University for their compliance with the law and, in the absence of objections and proposals, approves them;
• Reception of citizens and employees of the University on legal issues and provision of them with legal advice;
• taking measures to replenish the fund of regulatory legal documents of the University, including replenishing the fund with codes, laws, commentaries, bulletins and other legal publications, as well as making proposals to the Rector of the University on subscription to legal publications;
• Preparation of analytical materials on legislative issues for the General Director of the Institution and the Rector of the University;
• Make proposals on organizing events to improve the legal literacy of the university management, officials of the deans' offices, faculties and departments, as well as participate in these events;
• Carrying out work to promote legislation related to the activities of the university;
• Maintain systematic and accurate records of regulatory documents received by the University and issued by it in accordance with established requirements, ensure their storage and control;
• make proposals on measures to eliminate violations of the law, their causes and conditions at the University, its divisions and structures, and participate in the implementation of these measures if necessary;